do kasy suma: 0,00 zł
Atramentowa czy laserowa
Atramentowa czy laserowa

Atramentowa czy laserowa


15-10-2021 r.

Wybór drukarki zależy od wielu czynników: jej przeznaczenia, wydajności, do czego i jak często będzie wykorzystywana. Czy potrzebne jest profesjonalne urządzenie sprawdzające się w druku bardzo wysokiej jakości obrazów? Albo na większych formatach? Czy kierując się zakupem drukarki najważniejszym parametrem jest koszt materiałów eksploatacyjnych? A może po prostu potrzebna jest najzwyklejsza, uniwersalna drukarka domowa bez wnikania w szczegóły? I przede wszystkim… atramentowa czy laserowa? Owszem, dużo tego, łatwo można się pogubić nie znając się na drukarkach.

Charakterystyka drukarki atramentowej

Drukowanie przy użyciu technologii atramentowej polega na tym, że kartkę papieru odpowiednio pokrywa się tuszem. Pojemniki z atramentem są przesuwane dzięki głowicy zamontowanej na ruchomej szynie po prowadnicy. Przesuwa się ona liniowo, w poprzek po powierzchni papieru. Na ułamek sekundy głowica zatrzymuje się i mikroskopijne dysze wystrzeliwują odpowiednią ilość kropli tuszu w określonych miejscach tworząc tekst/obraz. W związku z tym dokumenty muszą chwilkę odleżeć, aby tusz mógł wyschnąć. Jest to czasochłonny proces, ale za to efektem jest dobre nasycenie barw i właściwy kontrast.

Drukarkę atramentową cechują niskie koszty użytkowania i jednocześnie wysoka jakość druku. Do pozostałych zalet należą: niska cena urządzenia (porównując do laserówek), druk w kolorze jest stosunkowo niedrogi i przede wszystkim – drukarki z atramentem mają znacznie większe możliwości drukowania plakatów, zdjęć, obrazów i innych materiałów. Decydując się na kupno atramentówki trzeba pamiętać o tym, że jeśli nie będzie ona długo nieużywana kartridż (pojemnik, w którym znajduje się tusz) może zaschnąć. Można tego uniknąć, wystarczy raz na jakiś czas wydrukować jakiś dokument (tekst, obrazek, wykres itp.).

Parametry, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem drukarki atramentowej to:

rozdzielczość ujmowana w jednostce dpi (ilość punktów na 1 cal). Im większa wartość tym wydruk jest lepszy, a kolory bardziej nasycone, koszt materiałów eksploatacyjnych – ceny kartridży mogą być bardzo różne, dlatego trzeba mieć to na względzie przy wyborze drukarki (zamienniki dają niższą jakość wydruków), szybkość druku – gdy urządzenie będzie używane sporadycznie lub będzie na nim drukowana mniejsza liczba dokumentów to nie ma to aż takiego wielkiego znaczenia, maksymalne obciążenie, czyli ile drukarka może wydrukować w krótkim czasie bez uszkodzenia, format i gramatura papieru – na przykład papier fotograficzny jest grubszy i cięższy, dlatego gramatura papieru powinna wynosić minimum 200 g/m². Typowy papier biurowy ma około 100 g/m², pamięć RAM – im większa pamięć tym proces wydruku jest skrócony o nawet kilkadziesiąt sekund!

Polecane modele drukarek atramentowych

[product id="1871, 3054, 1375, 12081" autoScrolling="false" onlyAvailable="true"]

Charakterystyka drukarki laserowej

Drukarki laserowe działają inaczej niż atramentówki – do drukowania wykorzystywany jest toner, czyli specjalna kaseta wypełniona drobinkami żelaza, pigmentu oraz żywicy termoplastycznej. Światło laserowe rozprowadza cząstki tonera na kartce papieru poprzez elektryzowanie ładunku o przeciwnym znaku elektrody. Zostaje on przesunięty między rozgrzane wałki, gdzie toner zlepia się i utwardza.

Laserówki działają dużo szybciej niż modele z atramentem, ale z drugiej strony jest to znacznie większa inwestycja. W perspektywie czasu opłaca się ją kupić ze względu na wysoką wydajność, stosunkowo niskie koszty wydruku zachowując przy tym bardzo dobrej jakości wydruki. Nie da się ukryć, że tonery są droższe, ale wystarczą na znacznie dłużej niż tusze. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na funkcję kolorowego wydruku, ponieważ niektóre modele drukarek laserowych jej nie posiadają. Tak jak zostało wyżej opisane, znaczenie mają też parametry: maksymalne obciążenie, szybkość i jakość wydruków, format i gramatura papieru, czy pamięć RAM. Ponadto standardowe modele nie posiadają opcji tworzenia kolorowych wydruków

Polecane modele drukarek laserowych

[product id="899, 12690, 1898, 13172, 1763, 2689, 766" onlyAvailable="true"]
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium