do kasy suma: 0,00 zł
Postaw na czytnik e-book!
Postaw na czytnik e-book!

Kilka lat temu nikt by nie pomyślał, że czytniki e-booków staną się aż tak popularne. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że rynek e-booków w Polsce zaczął raczkować dopiero od 2010 rok (patrz: Wikipedia). Świat czytników w podsumowaniu roku 2020 podaje, że sprzedaż czytników wyniosła 14 217 sztuk na łączną kwotę 1 968 050 złotych! Wraz w popularnością czytników wzrasta liczba producentów i różnorodność modeli. Różnią się wielkością ekranu, rozdzielczością, ilością pamięci wewnętrznej, systemem operacyjnym czy rodzajem podświetlania. Niektóre posiadają niestandardowe funkcje jak wodoodporność, zamiana tekstu na mowę czy odtwarzający audio.

Czytnik e-booków to zakup na lata, dlatego trzeba zastanowić się nad kilkoma ważnymi kwestiami, aby mógł służyć jak najdłużej.

Po pierwsze jaki rodzaj dokumentów będzie najczęściej czytany. Nie, to nie żart. Małe czytniki (standardowe, przekątna 6 cali) doskonale odnajdą się w komfortowym czytaniu najzwyklejszych książek. Urządzenie jest lekkie, a tym samym łatwe i wygodne w transporcie. Gdy intencją czytelnika będzie przeglądanie np. technicznych wykresów i wzorów to polecany jest większy ekran - będą widoczne wszystkie szczegóły. Za wielkością idzie cena, więc nie ma co przepłacać, skoro i tak pełne możliwości czytnika nie zostaną wykorzystane. W bardzo atrakcyjnej cenie PocketBook oferuje czytnik z mniejszym ekranem, który idealnie sprawdzi się do czytania najpopularniejszych formatów książek (epub i mobi), a przy tym jest bardzo lekki. Godnym polecenia modelem z większym ekranem jest e-book Onyx Boox Nova 3. Różnica przekątnej ekranu między tymi modelami to 1,8 cala (prawie 4,5 cm). Dużo-niedużo a w rzeczywistości robi dużą różnicę. Jeszcze większą przekątną ma model InkPad X, bo aż 10,3!

Po drugie język. Nie każdy wie, ale czasami czytniki nie posiadają polskiego menu. Jeśli ktoś nie zna lub nie chce obsługiwać urządzeń w obcym języku – warto przed zakupem przyjrzeć się danym technicznym konkretnego modelu.

Po trzecie kompatybilność z aplikacjami do czytania książek w formie abonamentu (np. Legimi, Epik Go). Jeśli czytelnik posiada konto na tego typu platformach oczywistą rzeczą jest to, aby móc czytać swoje książki. Z tym zagadnieniem można poruszyć temat pamięci wewnętrznej. Standardową wartością jest 4 lub 8 GB (wystarczy na około 1000 książek .epub/.mobi). Jeśli użytkownik planuje przechowywać więcej dokumentów (lub plików ważących więcej) trzeba zwrócić uwagę na to, czy czytnik posiada wejście na karty microSD.

Po czwarte: może czytnik e-booków i tablet w jednym? Owszem, czytnik e-booków dedykowany jest to czytania książek, ale czemu nie pójść krok dalej? Zainwestować w zaawansowane urządzenie z mega mocnym procesorem, gigantyczną pamięcią a przy tym komfortowym korzystaniu z kilku aplikacji jednocześnie? To początek góry lodowej funkcji modelu Onyx Boox Note Air Zdecydowanie warto rozważyć taką inwestycję – użytkownicy są usatysfakcjonowani możliwościami prezentowanymi przez markę Onyx. Świadczą o tym tysiące sprzedanych sztuk.

Po piąte podświetlenie. To standard, owszem, ale od kilku lat dostępne są na rynku różne rodzaje podświetlania ekranu. Tyczy się to również czytników e-booków. Poza klasycznym podświetleniem jest możliwość regulacji temperatury tak, aby oczy nie męczyły się. Ma to ogromne znaczenie w wieczornej i nocnej lekturze. Nie ma nic gorszego niż oślepiające światło siedząc przy zgaszonym świetle! Polecanym modelem może być na przykład  E-Book Inkpad.

Po szóste parametry takie jak:

  • waga – im mniejszy ciężar tym wygodniejszy w podróży,
  • pojemność baterii – większa wartość zapewni dłuższe użytkowanie bez konieczności częstego ładowania urządzenia,
  • e-ink, czyli wrażenie czytania książek jak na papierze,
  • system operacyjny, przeważnie jest to Android albo rozwiązania oparte na modyfikacji Adroida,
  • rozdzielczość, która wpływa na lepszą prezentację czcionek. Standardowa to 800x600 pikseli lub nieco wyższej. Jeśli czytelnik nie będzie miał wysokich wymagań od czytnika to z pewnością taka rozdzielczość będzie wystarczająca. Są modele oferujące rozdzielczość HD a nawet Ultra HD, ale różnice nie są aż tak wielkie, żeby dopłacać za to kilkaset złotych,
  • możliwość połączenia z innymi urządzeniami, czyli microUSB. Niektóre modele mają funkcję OTG, która pozwala na podłączenie dodatkowych akcesoriów jak np. klawiatura.

Podsumowując – jest wiele zagadnień do przemyślenia a warto pochylić się nad tym trochę bardziej. Zakup czytnika e-booków to inwestycja na długie lata, dlatego lepiej dołożyć nieco więcej, żeby później nie żałować, że brakuje jakichś dodatkowych funkcji, które początkowo nie były potrzebne. Przykładem może być dopasowanie treści do ekranu albo obsługa słowników. Język obcy otacza nas na co dzień, książki po angielsku są coraz chętniej czytane i słownik angielsko-angielski i angielsko-polski to absolutne minimum. Niby to tylko czytnik, a ile opcji trzeba rozważyć!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium