Jaki projektor?
Jaki projektor?

Wbrew pozorom, projektor projektorowi nierówny. Na rynku dostępnych jest kilkadziesiąt różnych modeli stworzonych z myślą o mniej lub bardziej wymagających użytkownikach. Mnogość parametrów technicznych, różnorodność cenowa i przede wszystkim przeznaczenie takiego urządzenia wpływają na to, że jeszcze trudniej jest wybrać idealny model. Ale zaraz... idealny, czyli jaki? Co trzeba wiedzieć i na co zwrócić uwagę kupując dobry projektor?

Przede wszystkim należy zastanowić się do czego będzie wykorzystywany. Jako część kina domowego? Do gier i zabaw? A może do wyświetlenia prezentacji w pracy czy na wykładach? To ważne pytanie, ponieważ dzięki temu będzie można bliżej określić priorytetowe parametry techniczne a co za tym idzie - cenę.

 

Projektor do celów biznesowych

Do zastosowań biznesowych (np. do prezentacji czy wideo rozmów) sprawdzą się już projektory z niższej półki cenowej. Projektor Epson EB-E01 to przykład tego, że jakość idzie w parze z ceną. Dzięki temu modelowi wyświetlany tekst czy zestawienia tabelaryczne będą doskonale zaprezentowane a przy tym cena pozostaje bardzo atrakcyjna. Dodatkowe źródło światła jest bardzo istotne w przypadku wyświetlania szczegółowych danych czy wykresów, ponieważ mogą być po prostu nieczytelne. Należy rozważyć tu model Epson EF-100W ATV - dzięki technologii 3LCD projektor zapewni jasny i żywy obraz nawet przy świetle dziennym. Tym samym nie trzeba wyłączać światła, zasłaniać okien ani używać ekranu.

Czasami jest tak, że projektory dedykowane celom biznesowym mogą być niewystarczające do oglądania filmów i telewizji (przez rozdzielczość czy proporcje obrazu). Co ważne, często mają mocno podbite kolory. Idealnie prezentują się w jasno oświetlonej sali konferencyjnej, ale, tym samym, nie wyglądają naturalnie podczas oglądania filmów w zaciemnionym pomieszczeniu. Nie wspominając o braku możliwości regulacji wideo, aby obraz był dokładniejszy. Zatem co wybrać chcąc kupić sprzęt przeznaczony do rozrywki multimedialnej?

 

Własne kino domowe - alternatywa dla telewizora

Projektor w ogrodzie? Niedzielne popołudnie z całą rodziną na świeżym powietrzu? Czemu nie! Dzisiejsze rozwiązania techniczne pozwalają na wyświetlanie filmów w najwyższej jakości bez dodatkowego sprzętu. Nie trzeba dokupować dedykowanego przenośnego ekranu – wystarczy przeznaczyć kawałek ściany domu albo rozciągnąć jasny materiał. Do odtwarzania filmów należy rozważyć projektor z rozdzielczością minimum Full HD oraz WUXGA (czyli 1920×1200 pikseli przy proporcji ekranu 16:10). Byłoby idealnie, gdyby posiadał dedykowany tryb kinowy lub filmowy, jak na przykład Projektor Epson EH-TW740. Ten konkretny model projektora Epson cechuje łatwość instalacji i bezproblemowa konfiguracja bez względu na miejsce. Wypróbowany i polecany do rozrywki na zewnątrz.

 

 Nic Ci nie umknie podczas sportowych rozgrywek

Przy wyświetlaniu gier i sportu najlepiej zainwestować w model obsługujący Full HD, który jest bardzo jasny (minimum 2500 lumenów) i ma częstotliwość odświeżania 120 Hz, co powoduje mniejsze rozmycie ruchu na szybko poruszających się obrazach. Dla wymagających graczy częste odświeżanie to niski input lag (co oznacza mniej czasu między momentem, w którym coś się dzieje w grze, a wyświetleniem tego na ekranie). Do rozrywki domowej dobrą wartością będzie wielkość opóźnienia 16 ms (lub mniej). Warto zainwestować w Projektor Epson EH-TW5700, który doskonale sprawdzi się w wyświetlaniu każdej sportowej rozgrywki.

 

Co jeszcze należ uwzględnić przed zakupem projektora?

  • Żywotność lampy, a szczególnie do projektorów do domowego zastosowania. W tym wypadku wystarczy poniżej 1000 ANSI lumenów. Częsta eksploatacja skraca żywotność co przekłada się na koszty. Trwały, bezproblemowy i przystępny cenowo jest model Epson EB-FH06. Jako źródło światła w tym modelu zastosowano trwałą lampę, która wystarczy na oglądanie jednego filmu dziennie nawet przez 18 lat!
  • Sposób montażu, tzn. czy urządzenie ma leżeć na stole czy być zawieszone na pod sufitem. To zależy od pomieszczenia i przede wszystkim upodobań.
  • Komunikacja z innymi urządzeniami, najlepiej bezprzewodowa i opcje udostępniania treści przez telefon i tablet. Takie możliwości daje model Epson EB-1795F.

Wybór projektora to niełatwa sprawa, należy zastanowić się do czego jest potrzebny, jakie parametry koniecznie musi posiadać i przede wszystkim – jaki jest przeznaczony budżet na taki zakup.

 

[product id="1127"] [product id="1124"] [product id="1123"] [product id="1122"] [product id="1126"] [product id="1239"]

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium