Monitor dla każdego!
Dobierz odpowiedni monitor!

Nie da się ukryć, że żyjemy w czasach, gdzie komputer jest nieodzowną częścią naszego życia. Tym bardziej w dobie pandemii związanej z COVID-19. Wiele osób musiało przystosować swoje domowe zacisze do pracy i nauki zdalnej a tym samym zainwestować w nowy sprzęt komputerowy.

Monitor to nieodłączna część wyposażenia komputerowego. Wbrew pozorom wybór idealnego modelu nie jest taki prosty a uniwersalne rozwiązanie - niestety - nie istnieje. Z jednej strony ważny jest rozmiar, jakość i komfort pracy a z drugiej - cena. Prędzej czy później trzeba postawić sobie pytanie: co jest ważne przy wyborze odpowiedniego monitora? Czym się sugerować? Na co zwrócić uwagę? Nie martw się, w tym mini poradniku pomożemy wybrać Ci na(j)lepsze rozwiązanie.

Budżet

Zastanów się ile chcesz wydać na monitor. Oferta pod tym względem jest bardzo szeroka, ponieważ można nawet znaleźć model za mniej niż 500 zł, np. Monitor Acer Nitro. Jeśli dysponujesz większym budżetem możesz wybrać m.in. jeden ze znakomitych modeli z serii Asus-7

 

Monitor do domu? Do biura? Do grania?

Określ w jaki sposób będziesz korzystać z komputera. Monitor domowy różni się od monitora do pracy czy do grania. Do użytku domowego, czyli przeglądania stron internetowych, korzystania z arkuszy kalkulacyjnych czy edytora tekstu, wystarczy model z podstawową specyfikacją. Do pracy, gdzie możesz rozszerzyć pole widzenia i mieć konfigurację z dwoma monitorami ciekawym rozwiązaniem jest monitor marki HP Dla graczy bardzo ważne są niestandardowe ustawienia i parametry obrazu (czas reakcji, częstotliwość odświeżania), proponujemy Iiyama.

 

Rozdzielczość

To jeden z podstawowych i najważniejszych parametrów. Optymalnie dla biurowych monitorów to co najmniej Full HD czyli 1920 x 1080 pikseli. Najlepsze monitory mają wyższą rozdzielczość – 2560 x 1440 pikseli i 3440 x 1440, a nawet 3180 x 2160 pikseli 4K Ultra HD. Takie parametry zapewniają niesamowitą jakość i realizm wyświetlanego obrazu.

 

Jaki rozmiar?

Zastanów się ile miejsca na biurku możesz przeznaczyć na monitor. Urządzenie powinno być ustawione w odległości przynajmniej 50cm od oczu a różnica między 22 a 30 cali jest ogromna.

Większy nie zawsze znaczy lepszy. Do domowego użytku i pracy biurowej zazwyczaj wybiera się modele o przekątnej od 20 do 24 cali. Natomiast monitory, które mają powyżej 24 cali to dobre rozwiązanie dla np. graczy czy programistów.

 

Rodzaj matrycy

Matryce TN ze względu na niską cenę są najczęściej stosowane w tańszych monitorach a co za tym idzie niższa jakość obrazu i wąskie kąty widzenia w porównaniu do matryc IPS i VA.

Dla modeli biurowych dobrym rozwiązaniem będzie technologia IPS ze względu na bardzo szerokie kąty widzenia i doskonałe odwzorowanie jakości obrazu.

Z kolei matryce VA są kompromisem między TN i IPS – nie dają aż tak żywych barw, ale zapewniają szerokie kąty widzenia. Do pracy z tekstem czy arkuszami kalkulacyjnymi warto wybierać matową matrycę ponieważ refleksy mogą męczyć wzrok. Przemyśl również kwestie związane z redukcją emisji niebieskiego światła. Dla przykładu monitor Samsung posiada Tryb Eye Saver dzięki któremu oczy są mniej narażone na suchość i podrażnienie. Gdy już określiłeś sposób w jaki będziesz korzystać z monitora (dom/praca/gaming) wybór rodzaju matrycy jest trochę łatwiejszy.

 

Wygląd

Minimalna ramka sprawi, że będziesz bardziej skoncentrowany na tym co najważniejsze. Odpowiednia konstrukcja i możliwość regulacji monitora to bardzo ważna kwestia, Twoja szyja podziękuje Ci za to. To tylko kilka parametrów, którymi można się kierować przy wyborze na(j)lepszego monitora dostosowanego do Twoich oczekiwań. Ponadto ważne są jeszcze proporcje szerokości ekranu, częstotliwość odświeżania, synchronizacja, dodatkowe złącza, input lag i wiele, wiele innych.

Jak widzisz wybór nie jest taki prosty i oczywisty… Ale nie martw się! Nasi profesjonalni konsultanci pomogą Ci dobrać odpowiedni monitor, który będzie Ci służył długie lata.

 

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium